Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Konut faizleri 2018 yılında düşecek mi, ev kredisi için faizler ne kadar önemli ve Merkez Bankası tarafından ev fiyatları ile ilgili 2017 sene için değerlendirme raporunu açıklanmıştı. Belirtilen bu rapora göre, geçen sene içinde ev satışlarının bir önceki seneye göre ortalama % 5,1 seviyesinde artış gösterdiği belirtiliyor.

Açıklanan raporda geçen sene, konut kredisi faiz oranlarında meydana gelen yükselişe rağmen, ülke genelinde toplamda ipotekli konut satış adedi ile ipotekli ev satışlarının genel olarak hesaplanan rakamlar üzerindeki payı bir önceki seneye göre dikkate değer oranda artış göstermişti. Fakat, ipotekli ev satışlarının başta İstanbul ve Ankara gibi önemli kentler başta olmak üzere birçok şehirde dikkat çekecek şekilde gerilediği biliniyor.

Ayrıca Merkez Bankası, 2018 yılının ilk aylarında bankalar tarafından sağlanan konut kredisi miktarının da yıllık olarak düşüş yaşayabileceğini öngörülerinde belirtmişti.

Konut Kredileri İçin Faizlerde Yasal Düzenlemeler

Merkez Bankası Raporunda;

“Yapı kullanım izni ve ilk el satış miktarları bir önceki seneye göre artış gösterirken, daha önceki senelerde olduğu gibi 2017 senesinde de yapı kullanım izinlerinin 1. el konut satış adedi miktarından daha yüksek olduğu incelemeye alınmıştır. Ayrıca yabancılara yönelik gerçekleştirilen konut satışları, vatandaşlık ile KDV muafiyeti gibi bazı önem arz eden yasal düzenlemelerin de ortaya çıkması ile bir önceki seneye göre belirgin bir artış göstermiştir.

Konut Kredilerinde Yasal Düzenlemeler 2018

Konut Kredilerinde Yasal Düzenlemeler 2018

Fiyat endekslerinde Hedonik Konut Fiyat Endeksi (HKFE), 2017 senesi içinde reel olarak ortalama % 0,6 oranında belirgin bir azalış ortaya koymuştur. Bu aşamada, önemli miktarda artış gösteren inşaat maliyetlerinin fiyatlara net olarak yansıtılamaması ve başta İstanbul gibi önemli kentler olmak üzere daha önce hızlı konut fiyat artışı olan bazı önemli bölgelerde fiyatlarda meydana gelen düzeltmelerin de etkisi olduğu tahmin edilmektedir.

İzmir’de Konut Fiyatlarında Yükseliş

Konut fiyatlarında artış oranı ile ilgili ülke genelinde HKFE yıllık artış oranı genel kira artış oranından daha yüksek meydana gelmektedir. Ayrıca konut fiyatları İstanbul’da ev fiyatlarının artış hızındaki yavaşlama sebebiyle, konut yatırımlarının geri dönüş süreleri belirgin bir azalma göstermiş, İzmir’de ise buna bağlı olarak göç ve benzeri demografik farklılaşımlar, genel anlamda kentsel dönüşüm, ek olarak markalı konut projeleri, geniş ve büyük altyapı projeleri, şehir genelinde konut fiyatlarındaki yükselişin hız kazanmasına sebep olmuş ve eve yönelik yatırımlarının geri dönüş süreleri belirgin bir artış göstermiştir.

Google Trendlerde 2018 yılı Ev ve Konut Kredisi Arama Hacmi

Ev ve konut kredisi arama hacmi içinde 2018 yılı baz alındığında “Konut kredisi” anahtar kelimesi ile “Google Trends” üzerinden meydana gelen arama hacmi ile genel aranma endeksinin Konut Fiyat Endeksi ile ilgili oluşturulan veri adedi için genel bir öncü gösterge meydana gelebileceği tahmin edilmektedir. Konut kredisi aramalarında 2018 senesinin başlangıç aylarında bankalar tarafından müşterilerine sağlanan konut kredisi miktarının yıllık bazda bir düşüş yaşayabileceği tahminleri yapılmakta.

Konut kredilerinde neticeye göre konut arzının yükselişine devam ettiği 2017 senesinde, ortaya konan yasal düzenlemeler bu talebi desteklerken, bölgesel anlamda fiyat düzeltmelerinin beraberinde, maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılamaması sebebiyle genel konut fiyatlarındaki nominal yükselişin sınırlı seviyede kaldığı tahminleri değerlendirilmekte.”

Konut kredilerinde bilgi almak ve Karabük merkezde konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için Köksal Emlak ile iletişime geçebilirsiniz. Gayrimenkul sektöründe profesyonel hizmet sunan Köksal Emlak‘tan detaylı konut bilgisi ve avantajlı satılık daire fırsatlarını öğrenebilirsiniz.

 

Öne Çıkan İlanlar